http://pmcm.ir/news/view/id/3353

نکاتی درباره خرید یک هندزفری برای موبایل؛ مکالمه با دستانی آزاد!
تاريخ انتشار خبر : شنبه 09 خرداد 1394

هندزفری در‌حقیقت نوعی هدفون است که برای استفاده در گوشی‌ها و پخش‌کننده‌ها مناسب است و همان‌طور که از نامش پیداست، به شما کمک می‌کند تا بدون اینکه از دستتان استفاده کنید، با موبایل حرف زده یا به شنیدن موسیقی بپردازید. برخی ‌هندزفری‌‌ها با سیم هستند و برخی دیگر بی‌سیم که همان هدست بلوتوث‌ها هستند. این یعنی اینکه می‌توانید با استفاده از شبکه ارتباطی بلوتوث به‌صورت بی‌سیم با دستگاه خود ارتباط برقرار کنید. در‌مجموع هندزفری در هنگام رانندگی، ورزش، پیاده‌روی ‌یا هر کار دیگری که ممکن است استفاده از دست را کمی دشوار سازد، ‌استقبال ‌می‌شو‌د. از آنجا که این موجود دیجیتالی کوچک مانند موبایل یا لپ‌تاپ ویژگی‌های چندان مشخص و ملموسی ندارد که بخواهید در هنگام خرید آن‌ها را زیر‌و‌رو کنید، بهتر است قبل از رفتن به بازار انواع مدل‌ها و برندهای آن را در تارنماها ‌یا راهنماهای موجود ببینید و با اطلاع و شناخت کافی از ویژگی‌های آن اقدام به خرید کنید. اما مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در انتخاب یک هندزفری و هدست بلوتوث باید به آن توجه کرد، عبارت‌اند از موارد زیر که به تفصیل توضیح خواهیم داد.



فرکانس
هندزفری‌ها هم مانند اسپیکرها وظیفه انتقال صدا را بر‌عهده دارند. بنابراین باید صدا را با نهایت شفافیت و وضوحی که مورد انتظار است، به گوش برسانند. برای این کار باید در دامنه فرکانس صدایی که گوش انسان می‌شنود، یعنی همان بیست ‌هرتز تا بیست کیلوهرتز این کار را انجام دهند. برخی ‌هندزفری‌ها دقیقا در همین دامنه و برخی دیگر دامنه‌ای کمتر ‌یا بیشتر از این فرکانس را ارائه می‌دهند. در این میان مدلی مناسب است که بتواند این دامنه را پوشش دهد. صدای کمتر یا بیشتر از این فرکانس به کارتان نمی‌آید.
..........................................
حساسیت
این گزینه در‌حقیقت سطح فشار صدایی را که به گوش شما می‌رسد، می‌سنجد. این معیار که آن را با واحد dB می‌سنجند، در بیشتر هدفون‌ها و هندزفری‌ها بیش‌از ١١٠ dB است. این یعنی حساسیت صدایی که به گوش شما می‌رسد، به اندازه‌ای است که می‌تواند صدا را در دامنه فرکانس مشخص با کیفیت و شفافیت مقبولی انتقال
دهد.
..........................................
امپدانس
امپدانس یا همان مقاومت با واحد اهم (Ω) سنجیده می‌شود و معمولا در هدفون‌ها و هدست‌ها از ١٦اهم شروع می‌شود و در مدل‌های پیشرفته‌تر به ٣٢اهم هم می‌رسد. عددی بین این دو برای هندزفری‌های معمولی که خیلی هم گران نباشند، مناسب است.
..........................................
دامنه یا برد انتقال صدا
در هدست‌ بلوتوث‌ها مانند دیگر لوازم وایرلس مسافتی وجود دارد که در محدوده آن شما قادرید با موبایل یا دستگاه دیجیتالی خود ارتباط برقرار کنید. در هدست بلوتوث‌های جدیدتر این مسافت بیشتر شده و به ده متر هم رسیده است. بنابراین اگر موبایلتان در ده‌متری شما هم باشد، می‌توانید با استفاده از هدست خود به آن جواب داده و به مکالمه یا شنیدن موسیقی بپردازید.
..........................................
طراحی
صرف‌نظر از ویژگی‌های فنی مربوط به صدا، شاید مهم‌ترین ویژگی اولیه هر هندزفری یا هدستی نوع طراحی آن باشد. چه آن مدل‌هایی که در گوش قرار می‌گیرند و چه آن‌هایی که بیرون گوش می‌چسبند، باید آن‌قدر راحت باشند که در استفاده‌های طولانی‌مدت سبب آزار ‌یا عرق‌کردن گوش نشوند. همچنین جنس بدنه می‌بایست آن‌قدر خوب باشد که در استفاده و جابه‌جایی هرروزه به‌سادگی آسیب نبیند.
..........................................
عمر باتری
این وسیله هم مانند دیگر لوازم دیجیتالی همراه می‌بایست در مدت‌زمانی که خارج از محیط شارژ قرار می‌گیرد، توان حفظ باتری خود را داشته باشد. بنابراین هدستی انتخاب کنید که بتواند دست‌کم برای پنج ساعت مکالمه و چند‌روز استراحت به حالت خودکار باتری داشته باشد.


چاپ