فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت
شارژر باطری هندزفری

خبر : تهدید اپل توسط اتحادیه اروپا برای استفاده از پورت های شارژ یکسان

1397/05/23 - 22:16:04
به گزارش سرویس خبری پرشام مارکت به نقل از خبرگزاری رویترز امروز گزارش داده کمیسیون قضایی اتحادیه اروپا قصد دارد قوانین سختگیرانه ای برای اجبار شرکت های سازنده تلفن های هوشمند مبنی بر استفاده از یک پورت یکسان برای شارژ دستگاه در میان همگی برندها به تصویب برساند.


در حال حاضر تقریبا تمامی کمپانی های بزرگ تولید کننده تلفن های هوشمند از سری های جدید دستگاه های خود از پورت USB-C استفاده می کنند و تنها شرکت شنا کننده در خلاف جهت جریان آب اپل است که همچنان از پورت های لایتنینگ برای شارژ و ارتباط هدست ها به گوشی بهره می برد.

پیش از این در سال 2009 چهارده شرکت سازنده تلفن های هوشمند (که احتمالا تا به حال تعداد زیادی از آنها ورشکست شده یا فعالیت ساخت گوشی را متوقف کرده اند) توافقنامه ای را با اتحادیه اروپا به امضا رساندند که بر اساس آن می بایست در یک بازه زمانی سه ساله نسبت به استاندارد سازی پورت های مورد استفاده در این دستگاه ها اقدام می کردند. پورت پیشنهادی در آن زمان microUSB بود که باز هم به جز اپل توسط همه شرکت ها مورد توافق قرار گرفت. در سال 2012 اتحادیه اروپا یک فرصت دو ساله دیگر برای شرکت های این توافق در نظر گرفت تا مشکلات موجود را حل کنند اما اپل همچنان با هدف بسته نگه داشتن اکوسیستم سخت افزاری خود به جای استفاده از microUSB، پورت های لایتنینگ را جایگزین پورت های 30 پین قدیمی کرد. با این حال به نظر می رسد صبر اتحادیه اروپا به پایان رسیده و به زودی دستورالعمل های سختگیرانه تری که ممکن است حتی شامل محدودیت یا ممنوعیت فروش شوند به کار گرفته خواهند شد تا سرانجام همه شرکت های سازنده تلفن های هوشمند از یک پورت استاندارد برای دستگاه های خود بهره ببرند.

شارژر اپل

به عقیده کارشناسان حقوقی اتحادیه اروپا، این کار در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان خواهد بود زیرا در صورت استفاده از پورت های استاندارد بین همه شرکت ها، هیچ کاربری به دلیل محدودیت های سخت افزاری ملزم به استفاده از تجهیزاتی خاص (از جمله شارژرها و هدفون ها) نخواهد بود. با وجود منطقی بودن این اظهار نظر چالش هایی نیز در پیش خواهد بود. مهم ترین این چالش ها احتمالا بازه زمانی است که برای گذار از حالت کنونی به شرایط یکپارچه در نظر گرفته می شود و ممکن است در طول این بازه زمانی استاندارد جدیدتری توسط شرکت ها مورد استفاده قرار گیرد (همان طور که پورت توافق شده قبلی بعدتر با USB-C جایگزین شد). پیش از این شایعاتی مبنی بر استفاده نسل بعدی گوشی های اپل از پورت های USB-C شنیده شده بود که با توجه به سابقه این شرکت وقوع آن بسیار بعید است.

1397/05/23 - 22:16:04
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي