فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت
شارژر باطری هندزفری

خبر : قرارداد «بوئینگ» با ایران

1395/09/22 - 23:36:42
پیام جهانی قرارداد «بوئینگ» با ایران'،'نظم امنیتی مناسب چندجانبه و درون زا'،'آیا عربستان کوتاه آمده است؟'،'آژانس داری در موبایل!'و'آیا تهیه کنندگی در سینما مقرون به صرفه است؟'ازجمله عناوین مقالات و مطالب برگزیده ای است که روز دوشنبه در تارنمای 'ذاکرنیوز مقاله' منتشرشد.


قرارداد ایران و بوئینگ در فضای سیاسی متأثر از برخی نقض عهدهای دولت آمریکا نشانگر پویایی برجام به عنوان یک توافق بین المللی محسوب می شود.
نویسنده در این یادداشت به موضوع خرید 80 فروند هواپیمای پهن پیکر از شرکت بویینگ در دوره زمانی 10 ساله توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.
در این قرارداد، هزینه خرید هواپیماها از طریق فاینانس تامین خواهد شد. انتقال دانش ساخت و نگهداری هواپیما در این قرارداد منظور و همکاری های دیگری نیز لحاظ شده است. همکاری‌ها، تنها مختص فناوری ساخت قطعات نیست و می‌تواند در بخش‌های نرم‌افزاری نیز عملی شود. با این مختصات، کشورمان می‌تواند در زمینه دانش‌های جانبی صنعت هوانوردی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.
از سوی دیگر ، ناوگان فرسوده هوایی ایران نیازمند به کارگیری فوری بیش از 200 فروند هواپیما می‌باشد با این توافق و همچنین توافقی که با ایرباس در چند روز آینده به امضا خواهد رسید علاوه بر این قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای کوتاه برد «ای.‌تی.‌آر» نیز در دستور کار قرار داشته به زودی توافق آن نیز امضا می شود.
هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران نیاز به خرید هواپیما ندارد و این توافق به همراه قرارداد با ایرباس می‌تواند زمینه ساز شکوفایی صنعت هوایی ایران شود.

**نظم امنیتی مناسب چندجانبه و درون زا
این یادداشت به قلم «جلال دهقانی فیروزآبادی» استاد دانشگاه، برگزاری کنفرانس امنیتی تهران را موضوع اصلی خود قرار داده است. این استاد دانشگاه بر این باور است، تولید فکر، ایده و اندیشه و مشارکت در تصمیم سازی برای تصمیم سازان منطقه ای که بتوانند از این ایده ها و افکار جمعی برای ایجاد امنیت و نظم در منطقه استفاده کنند، مهمترین مولفه های امنیت سازی محسوب می شود.
از نگاه نویسنده، امنیت و نظم به لحاظ فردی و جمعی، یکی از مهم‌ ترین ارزش‌های انسانی است. در واقع، امنیت و نظم یکی از ارزش‌هایی است که کشورها و اعضای منطقه در پی آن هستند، امنیت منطقه‌ای و نظم امنیتی که بتواند پایدار باشد، امنیت ملی اعضا منطقه را نیز تامین خواهد کرد.
این کنفرانس، یک هم‌اندیشی و گفت و گو میان حوزه اجرا و حوزه نظری نیز است، بنابراین، کنفرانس امنیتی تهران بر اساس برخی اهداف عملیاتی و مشخص شکل گرفت.
با این شرایط، نظم امنیتی منطقه در غرب آسیا در حال گذار است. نظم پیشین دچار تغییر و تحول شده و هنوز به یک نظم مستقر نرسیده‌ایم. تحولات در سطح کارگزاری و ساختاری، الگوی تعاملات و تهدیدات و رقابتی که میان نیروهای همگرا و واگرا وجود دارد،‌ بیانگر این است که نظم امنیتی در این منطقه در حال تغییر و تحول است. بنابراین، یک نظم امنیتی مناسب، مبتنی بر امنیت‌ طلبی است، نه قدرت‌طلبی. دوم آن‌که درون‌زا و مبتنی بر خوداتکایی امنیتی است، نه عاریتی و وارداتی.
در نتیجه وقتی از امنیت صحبت می شود فقط موضوع امنیت نظامی نیست بلکه؛ توسعه اقتصادی پایدار و مجموعه‌ای از اقدام های مستمر و پایدار و بلندمدت برای حفظ ثبات، مدیریت بحران و جلوگیری از وقوع آن از لازمه‌های شکل‌گیری نظام امنیتی مناسب است.

**آیا عربستان کوتاه آمده است؟
عملکرد دولتمردان عربستان فضای منطقه را به سوی درگیری پیش می برد و کافی است که عربستان جنگ در یمن را متوقف کند و اعلام کند که با داعش می جنگد نه دولت عراق و سوریه و برضد سیاست های توسعه طلبانه صهیونیست ها حرکت کند.
نویسنده این یادداشت به موضوع تصمیم اخیر نشست اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت برای افزایش قیمت آن و عقب نشینی دولت عربستان در برابر ایران اشاره داشته است.
در بررسی سیاست های عربستان در بعد سیاست های کلی این کشور عربی در کشورهای مختلف، همچنان بر طبل جنگ و بسیج کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد یک اتحاد ضدایرانی می کوبد. در موضوع کاهش میزان تولید نفت برخی از تحلیلگران بر این عقیده هستند که عربستان در برابر ایران کوتاه آمده، اما واقع قضیه این است که عربستان با مشکل و بحران اقتصادی عظیمی روبروست.
ایران حتی تمایل ندارد که شرایط در عربستان به سوی آشوب حرکت کند. عربستان هم به صراحت، دنبال این است که نوع حکومت عراق و سوریه را تغییر دهد.
در نتیجه اگر عربستان جنگ در یمن را متوقف و اعلام کند که با داعش می جنگد و از دخالت در موضوعات داخلی عراق و سوریه دست بردارد، در چنین موقعیتی ایران می تواند به عربستان دست دوستی و تفاهم بدهد و زمینه را برای مذاکره و بررسی بحران های منطقه ای و یافتن راه حل برای پایان دادن به این بحران ها را مناسب سازی کند.

**آژانس داری در موبایل!
این گزارش به موضوع ایجاد تاکسی های آنلاین و جایگزینی فرهنگ جدیدی در بین کاربران آنها اشاره داشته است.
اسنپ کردن به بخشی از ادبیات نسل جوانی تبدیل شده است که ساعت های زیادی از اوقات شبانه روزشان به بالا و پایین کردن صفحه تلفن هوشمندشان می گذرد. استارت آپی که خیلی زود جای آژانس گرفتن را در سبد نیازهای جوانان تهرانی پر کرده، حالا برای خودش یک واژه اختصاصی شده است در فرهنگ لغات پایتخت نشینان.
اسنپ کردن همان آژانس گرفتن در عصر پسااینترنت است. وقتی که از وبگردی ها و جاذبه های نخست اینترنت خلاص شده ایم، دنبال راه هایی می گردیم که از این تارنمای جهانی برای آسان ترکردن زندگی مان بهره ببریم. صنعت حمل و نقل شخصی در ایران نخستین بارقه های تغییر را احساس کرده است. بارقه هایی که روندهای جهانی آن این نوید را می دهند که اتفاق های بزرگی در راه است.
از دیگر سو، این موضوع فراتر از ایران هم وجود دارد و تنها شکل آنها با هم فرق می کند. استفاده از ماشین های بدون راننده و ممکن کردن سفرهای ارزان و مناسب دسته جمعی بخشی از برنامه های آینده برخی از شرکت های این چنینی است.
در نتیجه در دنیای پر ازدحام کنونی وجود ماشین های دارای فناوری خاص و آنلاین در ایجاد خدمات حمل و نقل آسان و راحت می تواند چاره گشا باشد.

**آیا تهیه کنندگی در سینما مقرون به صرفه است؟
سینما در ایران هم مثل همه جای دنیا وابسته به متغیرها و تحولاتی است که هر سال در آن رخ می دهد. تحولاتی که در همه زمینه ها وجود دارد؛ از زیر ساخت سینما و تغییر در سالن های نمایش فیلم گرفته تا بازار فروش و چیدمان جدول اکران. اما این متغیرها تا جایی تعیین کننده هستند که دلسردی و گاهی دلزدگی را میان تهیه کننده ها و سرمایه گذاران سینما به دنبال دارند.
نویسنده در این یادداشت به مشکلات و معضلات پیش روی تهیه کنندگان سینمای ایران پرداخته است.
روشن است که اغلب اهالی سینما به ویژه سرمایه‌گذاران به موضوعات کلان‌تری چون اهمیت خروج اقتصاد ایران از رکود تورمی، بهبود وضعیت درآمدی دهک‌های مختلف تا موضوع اثر توافق هسته‌ای بر امید و نشاط و فضای کلی کشور نگاهی گذرا داشتند.
تهیه‌کنندگی در سینمای ایران به اقتصاد دولتی، سینمای دولتی و بخش خصوصی وابسته است. در ایران، افراد، نهادها و صنایع زیادی وجود دارند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سینما هستند. یا افرادی در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند که به ظاهر متعلق به بخش خصوصی هستند اما در اصل با تکیه به همان امکانات دولتی جلو آمده‌اند. در این میان، تعداد اندکی هم سرمایه‌دار می‌ماند که با سرمایه شخصی به میدان آمده‌اند.
سوددهی در سینما به مفهوم عام به این معناست که سرمایه‌گذار روی یک فیلم سرمایه‌گذاری و از طریق اکران فیلمش سود می‌کند. اما اگر 70 درصد فیلم‌ها را با محاسبات منطقی سود و زیان اقتصادی در نظر بگیریم، به نظر می‌رسد، سوددهی که ندارند هیچ، ضرر‌ده هم هستند و تنها چیزی که آنها را سرپا نگه داشته علاقه به فعالیت هنری است.
در نتیجه، دولت باید از ورود افرادی که با ارتباط گیری و نداشتن ضوابط کاری، تنها یک فیلم را می سازند و دیگر اثری از آنها در سال های بعد وجود ندارد، جلوگیری کرده و بستر لازم را برای افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی و رقابت پذیری در سینما ایجاد نماید.

1395/09/22 - 23:36:42
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي