فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت
شارژر باطری هندزفری

خبر : سامانه موبايلي راهنمايي و مديريت زائران اربعين رونمايي شد

1395/08/19 - 08:01:04
زائران اباعبدالله (ع) امسال در راهپيمايي اربعين حسيني مي توانند با نصب رايگان سامانه تحت موبايل 'وصال' از موقعيت مكاني خود و همراهانشان و فاصله شان با مراكز خدمات رساني در طول مسير آگاه شوند و با ستاد برگزاري مراسم نيز در ارتباط باشند.


به گزارش سرویس خبری پرشام مارکت به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج، سامانه وصال به همت محققان شركت دانش بنيان توسعه علوم ژئوماتيك رهپويان براساس دانش ژئوماتيك (سنجش از دور و سيستم اطلاعات مكاني) طراحي و پياده سازي شده است.

'محمدجعفر صديق' رئيس پارك علم و فناوري دانشگاه تهران روز سه شنبه در مراسم رونمايي از اين سامانه ابراز اميدواري كرد كه توليد اين محصول نرم افزاري موجب تسهيل در خدمات رساني بهتر و بيشتر به زائران اربعين باشد.

مديرعامل شركت دانش بنيان توسعه علوم ژئوماتيك رهپويان نيز در اين مراسم گفت: سامانه وصال داراي كاربردهاي گسترده اي است كه مي تواند در رخدادهاي مناسبتي مختلف مورد استفاده قرار گيرد.

'ماهيار سلطاني رفيعي' خاطرنشان كرد: محققان ايراني در زمينه طراحي سامانه هاي مكان محور بومي قدم هاي بسيار بزرگي برداشته اند كه طراحي و پياده سازي سامانه مكان ياب وصال نيز از جمله آنهاست.

**اطلاع از موقعيت موكب ها و مراكز خدمات رساني مسير پياده روي اربعين
طراح و سازنده سامانه وصال نيز درباره كاربردهاي اين سامانه تعاملي توضيح داد: اطلاعاتي همچون مسير پياده روي، موقعيت موكب ها، عمودها، مكان هاي زيارتي و متبركه، هتل ها و مراكز اقامتي، مراكز هلال احمر و درماني از جمله اطلاعات مكاني موجود در اين سامانه است كه زائران مي توانند علاوه بر مشاهده موقعيت جغرافيايي خود روي نقشه، از فاصله خود تا مكان هاي موردنظرشان نيز مطلع شوند.

'سهيل ايوزخاني' امكان جستجو و مشاهده مكان هاي مورد نظر زائران در مسير راهپيمايي، امكان نمايش نقشه پايه به صورت تصوير ماهواره اي و نقشه خيابان ها را از جمله قابليت هاي اين سامانه ذكر كرد.

وي در تشريح ويژگي هاي منحصر به فرد سامانه وصال گفت: در اين سامانه، امكان جستجوي اماكن براساس نوع و نام آنها فراهم شده است و كاربران مي توانند اطلاعات مكاني روي نقشه براساس دسته بندي و ساير مشخصات مكاني را اضافه و يا ويرايش كنند.

معاون فناوري شركت دانش بنيان توسعه علوم ژئوماتيك رهپويان تصريح كرد: وصال به عنوان يك سامانه تعاملي امكان برقراري ارتباط دو طرفه بين زائران و ستادهاي مديريتي مراسم اربعين را فراهم مي سازد به طوري كه از طريق آن اطلاعيه هاي مهم و عمومي از سوي ستادهاي مديريتي مراسم در اختيار زائران قرار مي گيرد.

وي يادآور شد: همچنين زائران قادر خواهند بود برحسب نياز، رخدادهاي پيش آمده طي مسير همچون اعلام گمشدگي، بروز حوادث و سوانح، ازدحام و وجود مشكلات ارائه خدمت به زائران را به ستادهاي مديريتي همراه با موقعيت، زمان و تصوير رخداد اعلام كنند.

**همسفرها در پياده روي اربعين يكديگر را گم نمي كنند
ايوزخاني امكان تعريف هم گروهي را از ديگر قابليت هاي سامانه وصال ذكر كرد و گفت: طي سال هاي گذشته، يكي از دغدغه هاي زائران اربعين حسيني كه به صورت گروهي اقدام به اين سفر روحاني كردند، پيدا كردن و مطلع شدن از موقعيت يكديگر در خيل ازدحام زائران بود و از آنجا كه مسير راهپيمايي عمدتا يك طرفه و برگشت در ميان انبوه جمعيت بسيار سخت و دشوار است، هم گروهي ها درصورت گم كردن يكديگر به مشكلات زيادي برمي خورند.

وي ادامه داد: افراد مسن و خردسالان نمي توانند در اين راهپيمايي پا به پاي بزرگسالان حركت كنند و جدا افتادن از گروه، موجب استرس و نگراني خانواده ها و اعضاي گروه مي شود.

**امكان تعريف هم گروهي با در اختيار داشتن كد كاربري ساير زائران
اين محقق جوان در توضيح راه حل اين مشكل با استفاده از سامانه وصال گفت: هر كاربر با نصب اين نرم افزار روي گوشي تلفن همراه خود، يك كد كاربري اختصاصي دريافت مي كند كه با اين كد كاربري، ديگر افراد حاضر در مراسم، آن را به ليست خود اضافه كرده و تشكيل يك گروه مي دهند.

وي خاطرنشان كرد: با تشكيل گروه در سامانه وصال، تعيين فاصله زائران ثبت شده از موقعيت كاربر و همچنين تعيين موقعيت هم گروهي ها و نمايش آن روي نقشه براي هم گروهي ها امكان پذير مي شود.

**دسترسي خانواده زائران اربعين در ايران به موقعيت مكاني آنها
ايوزخاني ادامه داد: با درنظر گرفتن شرايط خاص كشور عراق، برخي خانواده هاي زائران در ايران نگران آنها هستند و ممكن است تماس تلفني با آنها نيز با توجه به جمعيت عظيم شركت كنندگان در راهپيمايي به راحتي ممكن نباشد، بنابراين امكاني فراهم شده است تا خانواده ها در ايران نيز با نصب اين سامانه و در اختيار داشتن كد كاربري زائر از موقعيت مكاني او مطلع شوند.
وي درباره نحوه دسترسي و نصب اين سامانه نيز گفت: كاربران مي توانند با مراجعه به نشاني اينترنتيwww.vesal95.irنرم افزار را دانلود و روي گوشي تلفن همراه خود نصب كنند كه البته امسال امكان نصب سامانه فقط براي تلفن هاي داراي سيستم عامل اندرويد فراهم است و از سال هاي آينده براي ديگر سيستم هاي عامل نيز قابل استفاده خواهد بود.

1395/08/19 - 08:01:04
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي