فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت
شارژر باطری هندزفری

خبر : چه عواملی قیمت موبایل را تغییر می‌دهند؟

1394/06/06 - 14:42:10
از آنجا که درصد بالایی از محصولات در بازار دیجیتال وارداتی هستند، به نظر می‌رسد قیمت آنها رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. این روزها که دلار با روند رو به رشدی همراه شده، گویا قیمت‌ها در این بازار روزانه با نوسان همراه شده است.


بازارهای دیجیتال از جمله بازارهایی هستند که با انجام توافق هسته‌ای و گذشت حدوداً دو ماه از آن، مردم منتظر بوده‌اند تا در این بازار رونقی ایجاد شود و از قیمت‌ها کاسته شود. اما هرچند آنها، این روزها به انتظار ارزانی نشسته‌اند و دست از خرید برداشته‌اند، همچنان مشتریانی هستند که برای تامین نیازهای خود در این بازار خرید می‌کنند.

آن طور که فعالان بازار می‌گویند قیمت محصولات در این بازار به این دلیل که درصد بسیار بالایی از تلفن‌های همراه موجود در بازار ایران از طریق واردات صورت می‌گیرد رابطه مستقیمی با نرخ ارز دارد. پس ثبات نرخ ارز و کاهش یا افزایش آن تاثیر به‌سزایی در رشد و رونق این بازار دارد. اما طبق گفته برخی از فروشندگان ، این روزها نرخ دلار روند رو به رشدی را تجربه کرده که باعث شده قیمت‌ها در این بازار اندکی افزایش یابند. بسیاری از آنها معتقدند اگر قیمت ارز ارزان شود آن روز گوشی‌های خود را با قیمت پایین‌تر و اگر گران شود با قیمت‌های بالاتری می‌فروشند. طبق گفته برخی از این فعالان، این روزها به دنبال گران‌تر شدن نرخ دلار قیمت‌ها اندکی افزایش یافته است.

البته یکی از این فروشندگان اظهار کرد: هر روز فهرستی از قیمت‌ها برای فروش محصولات موجود در مغازه  به آنها ارائه می‌شود تا برحسب آن قیمت‌ها تلفن‌های همراه را به مشتریان بفروشند.

یکی دیگر از فروشندگان در علاءالدین همیشه شلوغ، دراین خصوص اظهار کرد: ما برای تعیین قیمت تلفن‌های همراه به نرخ دلار و درهم توجه می‌کنیم. هر روز ساعت 12 ظهر با توجه به قیمت ارز، قیمت‌های محصولات خود را تعیین و با آن قیمت، محصولات موجود در مغازه را می‌فروشیم. او گفت: بیشتر مشتریان ما از همکاران در طبقه‌های پایین هستند و ما به صورت عمده و روزانه، فروش داریم.

با این حال بسیاری از آنها معتقدند که این روزها بازار وضعیت مناسبی ندارد و اکثر مشتریان تنها برای تکمیل و به‌روز کردن اطلاعات خود به آنجا می‌روند. اما با اندکی گشت‌وگذار در بازارهای موبایل پایتخت، می‌توان متوجه شد مشتریان بسیاری در این بازار حضور پیدا می‌کنند؛ حال برخی از آنها برای خرید کالای مورد نیاز و برخی دیگر به دلیل کسب اطلاعات و دیدن جدیدترین تکنولوژی‌های روز. به گزارش اقتصاد نیوز، البته به گفته برخی از کارشناسان، گویا مشتریان هم به دنبال ثبات در قیمت‌ها هستند تا با خیالی راحت به خرید و فروش بپردازند تا از خرید خود پشیمان نشوند.
در این خصوص یکی از فروشندگان در پاساژ ایرانیان، این‌گونه بیان کرد که بازار «بگیر نگیر» دارد، روز گذشته فروش بهتری نسبت به امروز داشتیم اما به هر حال باید با شرایط کنار آمد.
فروشنده دیگری در پاساژ چارسو که بیشتر محصولات هوآوی می‌فروخت عنوان کرد: روزانه حدود 30 دستگاه از این گوشی‌ها را می‌فروشم. البته او اظهار کرد که اکثر مشتریان آنها افرادی هستند که می‌خواهند گوشی‌های اپل یا سامسونگ بخرند و وقتی به آنجا می‌روند و شباهت و کارایی بالای جدیدترین پرچم‌دار هوآوی را با دیگر پرچم‌داران از برندهای دیگر می‌سنجند، به این نتیجه می‌رسند که برای گوشی‌ای که مدنظر دارند کم‌تر هزینه کنند. پس با قیمت کمتر گوشی‌ای مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.
او اظهار کرد: مشتریان بیشتر گوشی‌های هوآوی را می‌خرند و گویا برای بسیاری از آنها، قیمت مهم‌تر از برند است.
البته آن‌طور که به نظر می‌رسد گویا یکی دو طبقه اول این پاساژ رونق دارد و مشتریان در مغازه‌ها دیده می‌‌شوند. بلکه در طبقه‌های بالاتر، مغازه‌ها یکی در میان تعطیل یا در صورت باز بودن خالی از مشتری هستند. یکی دیگر از فروشندگان این پاساژ در طبقه اول گفت: اینجا خرید و فروشی به آن صورت انجام نمی‌گیرد و حتی برخی از  مغازه‌‌داران، کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

این فروشنده گفت: اما  اگر فروشنده‌ای فروش نداشته باشد و مخارج خود را در نیاورد، در نتیجه برای آن صرفی ندارد و نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. البته او با اشاره به اینکه این پاساژ از بعد از عید نوروز شروع به کار کرده، گفت: ما بیشتر به آینده این پاساژ امیدوار هستیم تا بتوانیم فعالیت خوبی داشته باشیم و در آینده با شرایط خوبی مواجه شویم. او در خصوص قیمت‌ها گفت: معلوم نیست قیمت‌ها در آینده به چه صورت شود همه چیز بستگی به نرخ ارز دارد و همچنین مشتریان بنا به نیاز و علاقه خود، تلفن‌همراه موردنظر خود را خریداری می‌کنند.

1394/06/06 - 14:42:10
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي