فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت

درصورتی که در ثبت سفارش مشکل دارید میتوانید از پشتیبانی تلگرام یا واتس‌آپ تقاضای ثبت دستی سفارش را داشته باشیدشارژر باطری هندزفری

خبر : تلفن همراه؛ ديروز، امروز، فردا

1394/04/21 - 21:53:39
براساس پژوهش هاي منتشر شده در يک سال گذشته يک ميليارد نفر بر تعداد خريداران و مشترکان جديد تلفن همراه در جهان افزوده شده است و پيش بيني مي شود تعداد دارندگان دستگاه موبايل از عدد8‌0/4 ميليارد نفر در سال 2012 ميلادي، تا سال 2017 به رقم 13/5 ميليارد نفر برسد.


به گزارش ايرناfi krg hcاز پايگاه اطلاع رساني marketingprof، سال‌هاست که روياي بشر عصر ارتباطات براي به همراه داشتن وسيله محاسباتي و ارتباطي خود تحقق يافته و مي توان تلفن خود را همه جا به همراه برد و از آن بهره برد.
در اوان عرضه اين ابزار ارتباطي تنها چيزي که از آن انتظار مي رفت، در حد امکان برقراري يک تماس تلفني بود. ليکن به مرور و با برطرف شدن اين نياز، براي تلفن هاي همراه کاربردهاي متعدد ديگري به تناسب تعريف شد. اسمارت فون ها يا همان تلفن هاي هوشمند همه‌در پاسخ به همين نيازهاي کاربران قدم به ميدان گذاشتند. ديگر تلفن همراه صرفا وسيله براي مکالمه نبود و نيست؛ و از آن استفاده هاي متعددي از سرگرمي و بازي، تماشاي فيلم، امور اداري گرفته تا مکان يابي، اموربانکي و وبگردي مي توان کرد.
اما هرچه پيشتر آمديم، جنبه کاربردي آخر يعني اتصال به اينترنت مهم تر و تعيين کننده تر شد. علت آن است که در واقع همه کاربردهايي که بالاتر ذکرش رفت و نرفت، به مرور بيشتر و بيشتر به اتصال اينترنتي وابسته تر شدند. بنابراين کيفيت ، دوام و سرعت اتصال به شبکه هاي مخابراتي موبايل به يک موضوع مهم در امور ارتباطات بدل شد. لذا تامين کنندگان زيرساخت هاي موبايل، کارشناسان و پژوهشگران خود را به تحقيق براي يافتن راه هاي جديدتر به منظور افزايش سرعت و کيفيت اتصال گماردند و اين نياز منجر به توسعه و ترقي آنچه ما نسل هاي موبايل مي‌خوانيم شد.هر ساله بر تعداد خريداران ومشترکان جديد نلفن همراه در جهان افزوده مي‌شود. طبق تحقيقي که انجام شده، فقط طي يک سال گذشته يک ميليارد نفر به اين تعداد افزوده شده اند و پيش بيني مي شود تعداد دارندگان دستگاه موبايل از عدد 08/4 ميليارد نفر در سال 2012 تا سال 2017 به رقم 13/5 ميليارد نفر برسد. اين رشد سرسام آور بي شک حاصل رشد زيرساخت هاي تلفن همراه و تسهيل روزافزون دسترسي به اين فناوري ارتباطي است.
حرف Gاشاره به واژه نسل (Generation) آن دارد. مثلا 3 Gمعادل نسل سه سيستم ارتباطي تلفن همراه است.
نسل نخست تلفن هاي همراه، همچنان که بالاتر هم اشاره شد، صرفا براي فراهم کردن سيستم ارتباطي به منظور برقراري تماس صوتي و مکالمه طراحي شد. از سال 1980 تا اوايل دهه 90 اين نسل ارتباطي در همه جاي دنيا استفاده مي شد.
سيستم موبايل آنالوگ (AMPS) ابتدا در امريکا و سپس در ديگر کشورها مورد بهره برداري قرار گرفت. حداکثر سرعت تبادل داده در اين نسل به 4/2 کيلوبيت بر ثانيه مي رسيد که از سرعت اتصال دايال آپ هم کمتر مي شود.
با اين سرعت فقط امکان داشت تماس صوتي آن هم به صورت درون شبکه اي و داخل کشوري برقرار کرد.نسل اول ملازم ضعف هاي بسياري بود؛ از جمله کيفيت صداي ضعيف، عمر باتري کم، اندازه بزرگ گوشي به واسطه نياز به آنتن بزرگ، نبود يک مکانيسم امنيتي مطمئن در گوشي و مسايل ديگر.
نسل دوم بر اساس استاندارد GSM و بهره گيري از سيگنال هاي ديجيتال بنا نهاده شد. تفاوت اصلي آن هم با نسل قبلي همين گذار از سيگنال‌هاي آنالوگ به ديجيتال بود. نخستين بار2 Gدر سال 1991 در فنلاند راه اندازي شد. در اين نسل مکانيزم هاي امنيتي چه در هنگام ارسال سيگنال و چه هنگام دريافت آن بهبود داده شد.
کاربران با اين نسل براي نخستين بار سرويس هاي مفيدي چون نمايش تصاوير و ارسال پيامک را تجربه کردند که هنوز هم استفاده گسترده اي دارند. فناوري هاي مورد استفاده در نسل دوم مبتني بر TDMA(دسترسي چندگانه با تقسيم زماني) و CDMA (دسترسي چندگانه با تقسيم کد) بودند وسرعت انتقال داده در اين نسل به (حداکثر) Kbps64رسيد.نسل دوم به همراه خود سرويسي را براي کاربران به ارمغان آورد که به سهم خود انقلابي در اين حوزه به پا کرد. Smsيا همان پيامک امکان ارسال فوري و ارزان را بين همه مشترکان فراهم ساخت. هم آنان از اين سرويس بسيار منتفع شدند و هم اپراتورها؛ به واسطه درآمد سرشار و کم دردسري که از اين طريق حاصل کردند. اگر بخواهيم به کاستي هاي 2Gاشاره کنيم، مي توانيم به لزوم وجود سيگنال قوي براي برقراري تماس و ناتواني در ارسال داده چندگانه مثل ويدئو اشاره کرد.
3 Gبه نسل سوم تلفن همراه که از اوايل قرن بيست و يکم راه اندازي شد،اشاره دارد. اين نسل در مقايسه با نسل هاي اول و دوم به سرعتي بسيار بالا در حدود 144 Kbps-2Mbpsرسيد. براي همين به نسل ارتباطات بين المللي معروف شد.
در نسل سوم کيفيت مکالمه به حد ايده آل رسيد و فناوري آن امکان تبادل اطلاعات را با سرعت ودقت بالاتر و با پهناي باند بيشتر فراهم کرد. بازي سه بعدي، ويدئوکنفرانس، وبگردي آسان و بي دغدغه، شيوه هاي امنيتي بيشتر و بسياري موارد ديگر از جمله مزاياي 3 Gبودند.
البته باز هم نقاط ضعفي وجود داشت که نياز به توسعه نسل هاي جديدتر و بهتر را گوشزد و الزام آور مي کرد؛ مسايلي چون قيمت بالاي اينترنت نسل سوم، اندازه بزرگ گوشي‌ها، گران بودن عمده گوشي‌هاي نسل سومي و نياز به پهناي باند بسيار زياد.
پيشرفت هاي علمي و فراهم آمدن پهناي باند بين المللي بيشتر، دانشمندان علوم ارتباطات را به سوي پايه گذاري نسل چهارم فناوري هاي ارتباطاتي همراه سوق داد. مشخصا تمرکز در اين نسل بر افزايش سرعت و کيفيت انتقال داده و در واقع همان بالا بردن سرعت اتصال بود. نخستين بار در سال 2005 اين ژاپني ها بودند که يک شبکه نسل چهارمي را در توکيو به راه انداختند.
اين شبکه توان انتقال داده با سرعت 100 مگابيت بر ثانيه تا يک گيگابيت بر ثانيه را دارد. هر بايت معادل هشت بيت است، بنابراين براي به دست آوردن هر سرعت بر اساس بايت بر ثانيه، بايستي آن را تقسيم بر هشت کرد.
به زعم اغلب کارشناسان علوم ارتباطات، نسل چهارم، فناوري هاي تلفن همراه را به نقطه کيفي مطلوب خود رساند. با 4‌G کاربر هر نوع سرويس مورد نيازش را در هر زمان و هر مکاني در اختيار خواهد داشت. از جمله مزاياي اين نسل مي توان به هزينه پايين رومينگ و سرعت اتصال بسيار بالا اشاره کرد.
نسل چهارم تلفن همراه در کشور ما هم به تازگي راه اندازي شده و يکي از اپراتورهاي موبايل مي گويد که مي تواند اين نوع امکانات را براي کاربران خود فراهم کند. در حال حاضر اين نسل در کشورهاي معدودي چون ايالات متحده، آلمان، انگليس، اسپانيا، چين و ژاپن به طور کامل در دسترس کاربران قرار گرفته است.البته باز هم اگر بخواهيم نقاط ضعف4 Gرا برشماريم، مي توان به نياز به سخت افزار پيچيده، مصرف باتري زياد، قيمت گران و کمبود زيرساخت هاي آن براي برقراري نسل چهارم اشاره کرد.
اما 5Gهنوز در مرحله آزمون و توسعه قرار دارد و در کشورهاي معدودي اجرايي شده است. نسل پنجم ارتباطات بي سيم به نسل بدون محدوديت معروف شده است. کار روي اين نسل از سال 2010 آغاز شده و پيش بيني مي شود 5 يا 6 سال ديگر رسما وارد بازار شود. در اين نسل براي اولين بار از مفهوم نوين WWWW(شبکه وب جهاني بي سيم) پشتيباني کامل خواهد شد. فناوري WWWWاز تلفيق امکانات تلفن هاي همراه، مانند شماره گيري، ضبط صدا روي فضاي ابري، دانلود فيلم HDو... با مفهوم وب و اينترنت شکل گرفته است. در حال حاضر براي مکان يابي و اختصاص آي پي به هر وسيله ثابت يا متحرکي از فناوري جداگانه اي استفاده مي شود. ليکن با ورود نسل پنجم هر دستگاه موبايلي آدرس ثابتي خواهد داشت که به طور دقيق مکان آن را مشخص خواهد کرد.طبق برآوردهاي شرکت هايي که در حال کار روي اين نسل ارتباطي هستند، انتظار مي رود اين شبکه توان پاسخگويي و رفع نيازهاي ترافيک 15000 تماس و اتصال اينترنتي بيشتر را نسبت به نسل‌هاي سوم و چهارم داشته باشد. قرار است نسل پنجم به کلي کاربرمحور باشد و هيچ چيز از ديد و کنترل کاربر مخفي و دور نباشد. شبکه هاي نسل پنجم بر مبناي مفهوم معماري Open Wirelessخواهد بود و لايه کنترل دسترسي فيزيکي هم به شبکه آن افزوده خواهد شد. از جمله مزاياي شبکه هاي5‌Gشامل حافظه وسيع، سرعت شماره گيري بالا، تصاوير با کيفيت اچ دي، امکانات جذاب تر و موثرتر، حداکثر سرعت آپلود و دانلود، امکان دسترسي و کنترل از راه دور وسيله، سرعت تا 10 هزار گيگابيت بر ثانيه، وجود سرويس هايي براي رفع خطاهاي احتمالي، شبکه باندپهن دوسويه است.با اين حال هنوز ابهامات و پرسش‌هاي بسياري درباره نسل پنجم وجود دارد.
به راستي چه کيفيت و مزيتي نسبت به نسل چهارم خواهد داشت؟ آيا بر روي همان زيرساخت نسل سوم و چهارم قابل اجرا خواهد بود يا نيازمندزيرساخت‌هاي مخابراتي جديدي است که در اين صورت البته مستلزم هزينه هنگفتي هم خواهد بود؟ مشترکان عملا از چه زماني قادر به بهره وري از آن خواهند بود؟ آيا اسمارت فون هاي نسل چهارمي قادر خواهند بود در طول باند نسل پنجم کار کنند يا باز هم لازم خواهد بود گوشي جديدي ابتياع شود؟ در مقطع زماني حاضر امکان پاسخگويي دقيق به اين سوالات وجود ندارد.
چون همان طور که گفته شد، هنوز5 Gعملا اجرايي نشده است.

1394/04/21 - 21:53:39
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي