فروشگاه اینترنتی پرشام مارکت
شارژر باطری هندزفری

خبر : گشتی در بازار موبایل و انواع خدمات جانبی اش

1394/03/06 - 09:01:23
بلدی روی گوشی برنامه بریزی؟!


پرسه زدن در بازار موبایل حوصله می‌خواهد. باید صابون شلوغی را به تن مالید و راهی یکی از چند مرکز معروف شهر شد؛ همان هایی که انواع و اقسام مشتری‌ها را می‌شود داخل‌شان پیدا کرد؛ از آنهایی که بنا به ضرورت برای خرید آمده‌اند گرفته تا عشق گوشی ها! فرقی نمی‌کند جزو کدام دسته باشند، بالاخره بعد از بالا و پایین رفتن و زیر و رو کردن چند ساعته بازار، گوشی دلخواه را بنا به سلیقه، کارآیی و بودجه مورد نظر پیدا می‌کنند. اما این، پایان کار نیست. گوشی برنامه می‌خواهد؛ آن هم در انواع متنوع. بدون آن، آن‌طور که موبایل فروش‌ها می‌گویند، اصلاً نمی‌شود کاری کرد.

«با این گوشی چی کار می‌خواهی بکنی؟ منظورم این است که چه کاربردی برایت دارد؟» فروشنده که پسری جوان حدوداً 25 ساله است، این سؤال را از مشتری می‌پرسد که دختری است 13، 14 ساله.   همراه پدرش برای خرید آمده که انگار دل خوشی هم از این قضیه ندارد؛ این را از چهره اش می‌شود حدس زد. دختر خجولانه می‌گوید:« وایبر و واتس‌اپ حتماً داشته باشد. دوربینش هم برایم مهم است که خوب باشد. چند مگا پیکسل؟...» و سؤالش در هوا معلق می‌ماند چون همان موقع مشتری دیگری وارد مغازه می‌شود و قیمت می‌پرسد. پدر هم که گویا از ابتدای امر، مخالف بوده، اظهار نظری نمی‌کند.
عاقبت قرار می‌شود فروشنده یک پک کامل برای گوشی دختر، برنامه بریزد. دختر نوجوان گل از گلش می‌شکفد و با لبخندی از روی رضایت منتظر می‌ماند تا کار، تمام شود. یک پک برنامه ناقابل، 70 هزار تومان برای پدر آب می‌خورد. این، جدا از پول روکش و قاب گوشی است که صد البته باید مرغوب  باشد چرا که اگر مشتری ملاحظه جیبش را بکند و سراغ انواع ارزانقیمت برود، خودش ضرر خواهد کرد و مجبور است یکی دو ماه دیگر، قاب تازه‌ای بخرد. این، توصیه‌ای است که فروشنده‌ها به مشتری می‌کنند.
« پک برنامه هایتان شامل چه چیزهایی است؟» فروشنده که سرش پایین است می‌گوید: «چه گوشی‌ای می‌خواهی؟» می‌پرسم: «فرق می‌کند؟!» همانطور که مشغول تمیز کردن گوشی و انداختن روکش آن است، جواب می‌دهد: «بستگی به این دارد که چه چیزی بخواهی. آیفون بخواهی یک جوراست، اندروید یک جور دیگر. اما زیاد با هم فرق ندارد. بعضی برنامه‌ها فقط مال آیفون است اما آنهایی را که به کار همه می‌آید می‌شود روی همه گوشی‌ها ریخت.»
«حتی روی این ها؟!» این را مرد میانسالی می‌گوید که روی صندلی مغازه نشسته و منتظر است تا پسرش گوشی انتخاب کند. گوشی موبایلش را بالا گرفته و با لحن شوخ ادامه می‌دهد: «قربان دستت آقا، یک سری برنامه خوب روی این بریز!» فروشنده با خنده می‌گوید:« هنوز از اینها داری حاج آقا؟! بگذار یک گوشی خوب هم به خودت بدهم. ببین از این‌ها دوست داری؟» مرد با همان لحن شوخ می‌گوید:« نه بابا جان! ما به همین راضی هستیم. کار ما رو راه می‌اندازه. فعلاً به کار آقازاده برس تا بعد!» پسر به نظر از آن گوشی بازهاست. یکی از همان آخرین مدل‌ها را برداشته و حسابی هم از انتخابش خوشحال است. فروشنده پک برنامه را به او هم پیشنهاد می‌دهد. پسر علاوه بر آن، چند تا برنامه دیگر هم می‌خواهد؛ از آنهایی که به گفته خودش، پولی است و <گیفت کارت> می‌خواهد.
فروشنده در مورد این برنامه‌ها توضیح مختصری می‌دهد: «هر کسی که کردیت کارت داشته باشد، می‌تواند از این گیفت کارت‌ها بخرد اما کار راحتی نیست. ما چون کارمان این است، کردیت کارت داریم. مشکلی نیست.»
بنا به گفته او، گیفت کارت‌ها بین 10 تا 100 دلار قیمت دارند و بسته به اینکه مشتری چه چیزی می‌خواهد، برای او خریداری می‌شود.
 برنامه ریختن که کاری ندارد!
گشت و گذار در بازار موبایل این حسن را دارد که آدم با انواع و اقسام مشتری‌ها برخورد می‌کند. بعضی‌ها آنقدر واردند که پیشنهاد برنامه ریختن روی گوشی از سوی فروشنده، به خنده شان می‌اندازد. بعضی‌ها هم فقط اسم برنامه‌ها به گوش شان خورده و بدشان نمی‌آید که آنها را روی گوشی تلفن همراهشان داشته باشند برای همین هم هست که بهایش را می‌پردازند و خوشحال و راضی به خانه بر می‌گردند.
سراغ یکی از همان واردها می‌روم. پسری است جوان که حسابی چم و خم کار را بلد است و با یکی از دوستانش آمده تا در خرید، راهنمایی‌اش کند. می‌گوید:«‌برنامه ریختن اصلاً کاری ندارد ولی خیلی‌ها فکر می‌کنند کار سختی است. مغازه‌ها بین 20 تا 100 هزار تومان برای ریختن برنامه روی گوشی پول می‌گیرند که به نظر من کاملاً غیر منطقی است! سیستم عامل گوشی هرچه که باشد، فرقی نمی‌کند. می‌شود آی دی ساخت و براحتی برنامه‌ها را دانلود کرد. برای گوشی‌های اندروید هم در سایت بازار همه برنامه‌ها هست. اصلاً کار سختی نیست. کاری که موبایل فروش‌ها می‌کنند این است که با آی دی خودشان برای مشتری‌ها برنامه می‌ریزند و به خاطر همین هم خریدار هر کاری بخواهد انجام دهد، مثل آپ دیت کردن برنامه ها، باید سراغ خود فروشنده برود چون خودش آی دی ندارد.»
تعداد کسانی که از فروشنده‌ها می‌خواهند روی گوشی تلفن همراهشان برنامه بریزند، کم نیست. به گفته یکی از مغازه دارها، حدود 80 درصد خریداران، خواهان دریافت این خدمات هستند. دلیل اش هم به گفته او، یک چیز است:« بلد نیستند خودشان برنامه بریزند!» این فروشنده ادامه می‌دهد:« خیال نکنید مشتری هایی که برنامه می‌خرند، پیر یا کم سواد هستند؛ اتفاقاً بیشترشان جوانند و تحصیلکرده. خانم‌ها بیشتر متقاضی این خدمات هستند. شاید به خاطر اینکه کمتر حوصله ور رفتن با گوشی و این جور چیزها را دارند. به هرحال ما کارشان را راحت می‌کنیم. برایشان برنامه می‌ریزیم و آنها استفاده می‌کنند و راضی هم هستند. برای آپدیت کردن هم ماهی یک بار پیش خودمان می‌آیند.»
قیمت پکیج برنامه به گفته او، متغیر است. بستگی به این دارد که چه برنامه هایی می‌خواهید یا اینکه گوشی تان را از کدام منطقه شهر می‌خرید، اما کم و بیش همان نرخ 20 تا 80-70 هزار تومان را دارد و برای هر بار آپدیت کردن هم، 20 هزار تومان از مشتری دریافت می‌شود.  همینطور قیمت اکسسوری‌هایی مثل روکش و قاب گوشی هم در نقاط مختلف شهر، متنوع است. چنانچه همان فروشنده می‌گوید: «قاب‌ها اکثراً از یک جا می‌آیند. همه شان هم چینی هستند. بعضی‌هایشان بیشتر کار برده‌اند و جنس‌شان مرغوب تر است. بعضی‌ها هم کیفیت شان پایین است اما فکر نکنید که گران بودن، لزوماً به معنای خوب بودن کیفیت است. مثلاً قاب و کاوری که قیمت خریدش 2هزار تومان است، در یک مغازه 20 هزار تومان فروخته می‌شود و در مغازه‌ای دیگر، 50 هزار تومان. همه سود موبایل فروش‌ها هم در همین اکسسوری‌ها و برنامه هاست وگرنه خود گوشی سود چندانی ندارد.»
 فعالیت موبایل فروشان ساماندهی می‌شود
خیلی از افرادی که خدمات جانبی گوشی تلفن همراه را دریافت می‌کنند، کاملاً از این کار راضی هستند چرا که زحمتشان کم می‌شود و کار را دست کاردان می‌دهند اما بعضی‌ها هم از این کار ابراز نارضایتی می‌کنند. گاهی کار حتی به شکایت هم می‌رسد.
در این ارتباط نادر درخشانی، بازرس اتحادیه صوتی تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید:« حجم شکایت‌هایی که مشتریان به اتحادیه می‌آورند، نسبتاً زیاد است. بیشترشان هم در ارتباط با همین نرم‌افزارهایی است که گاه قیمت دریافت شده از مشتری با کارآیی برنامه مورد نظر، هماهنگی ندارد. بخشی از شکایت هم در ارتباط با نرخ گوشی‌ها و همچنین مشکلات مربوط به اصل بودن آنهاست.»
او ادامه می‌دهد: «نصب نرم‌افزارهای مختلف روی گوشی تلفن همراه از سوی فروشنده، از نظر اتحادیه هیچ منعی ندارد به شرط آنکه واحد صنفی، دارای مجوز باشد و زیر نظر اتحادیه فعالیت کند. به هر حال بعضی از مردم خواهان دریافت چنین خدماتی هستند و هیچ اشکالی هم ندارد. البته ارائه این خدمات، نرخ مشخصی ندارد و به صورت توافقی میان مشتری و فروشنده است و به همین دلیل هم هست که در مناطق مختلف، متفاوت است.  در مورد اکسسوری‌های تلفن همراه هم همین مشکل وجود دارد چرا که واردات آن با ارز آزاد انجام می‌شود و نرخ مشخصی برای آن وجود ندارد، البته قانونگذار در این باره تکلیف را مشخص کرده و بر اساس آن شرایط باید به گونه‌ای باشد که در حق خریدار اجحاف نشود. تلاش اتحادیه هم در این سمت و سو است.»
همه واحدهای فروش گوشی تلفن همراه لزوماً زیر نظر اتحادیه فعالیت نمی‌کنند. به گفته درخشانی بسیاری از این واحدها از چند و چون کار بی‌اطلاعند و نمی‌دانند باید به کجا مراجعه کنند، که اتحادیه در این باره مشغول فعالیت است و قرار است تا پایان سال 95 فعالیت تمام واحدهای صنفی مربوط، زیر نظر اتحادیه انجام و کسب و کار آنها ساماندهی شود.
او ادامه می‌دهد:«به هر حال تلاش ما برای رعایت حقوق مصرف کننده است و خریداران هم باید توجه داشته باشند که برای خرید، به واحدهای دارای مجوز مراجعه کنند چرا که فعالیت آنها قانونی است. اما موارد بسیاری بوده که خریداران به واحدهای فاقد مجوز مراجعه کرده‌اند و هم به لحاظ قیمتی به ضررشان تمام شده و هم در بعضی موارد، از آنها سوء‌استفاده‌هایی هم شده است. مردم باید توجه داشته باشند که وقتی فروشنده با آی دی خودش به نصب نرم‌افزار روی گوشی تلفن همراه آنها اقدام می‌کند، ممکن است براحتی به اطلاعات شخصی‌شان دسترسی پیدا کند و اگر فعالیت واحد صنفی، قانونی نباشد آن‌وقت با مشکلات مختلفی سر و کار پیدا می‌کنند.»
اینکه از نظر بعضی‌ها برنامه ریختن روی گوشی، کاری ندارد و به نظر بعضی دیگر، کار سختی است، به کنار؛ بعضی وقت‌ها ناآگاهی خریداران باعث می‌شود مشاغل تازه‌ای به وجود آید. مثل اماکنی که اصلاً کارشان، فروش گوشی تلفن همراه هم نیست و فقط به ارائه چنین خدماتی می‌پردازند که البته کلی هم مشتری دارند. به قول آن فروشنده موبایل: «بلد نیستند خودشان برنامه بریزند!» به همین سادگی!

1394/03/06 - 09:01:23
برچسب هاي خبر :شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
نظر و کامنت
كد امنيتي